Dlaczego tak ważnej jest podawanie mleka noworodkowi tuż po urodzeniu?

Dziecko, kiedy pojawi się na tym świecie musi być odżywiane odpowiednimi substancjami.  Dlatego tak ważne jest dla niego to, aby otrzymywać mleko. Najlepiej jeżeli ono będzie pochodziło z piersi matki, ale także można podawać mu mleko gotowe dla noworodków, gdy kobieta ma problem z przekazaniem pokarmu swojej pociesze z powodu jakiś problemów zdrowotnych lub powstałych zaburzeń. 

Z jakich powodów trzeba podawać mleko noworodkowi?

Każda kropla tego pokarmu ma w sobie siarę, dzięki której jest chroniony żołądek tak małej osoby.  Mleko ma także za zadanie zapewnić energię noworodkowi, ale również dostarczyć do jego organizmu niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do jego prawidłowego rozwoju.  W mleku matki są obecne również hormony, które są odpowiedzialne za przywiązanie niemowlaka do swojej rodzicielki, ale też mogą one zwiększyć jego apetyt. Znajdują się w nim przeciwciała, które chronią przed różnymi chorobami. W jego składzie są także nukleotydy i hormony, które wpływają pozytywnie na rozwój prawidłowego cyklu snu. Dzięki przyjmowaniu tego mleka matki także rozwija się mózg niemowlaka, ponieważ w tego typu pożywieniu znajdują się kwasy tłuszczowe o długim łańcuchu. Łatwiej będzie również zwalczyć infekcję u dziecka, ponieważ w mleku matki znajdują się białe krwinki, które pełnią bardzo ważną rolę w układzie odpornościowym. Pomaga ono także wzmocnić jelita, ponieważ występują w nim oligosacharydy.

Co znajduje się w mleku modyfikowanym dla noworodka?

Mleko modyfikowane takie jak Nestle nan optipro mleko dla dziecka również dostarcza wielu potrzebnych składników noworodkowi, dlatego jeżeli występują jakiekolwiek problemy z pozyskaniem pokarmu przez matkę to warto je podawać.  Najczęściej tego typu mieszanki są tworzone z wykorzystaniem odtłuszczonego mleka krowiego, które jest z dodatkiem emulgatorów oraz stabilizatorów. Także można w nich znaleźć laktozę lub inne cukry takie jak syrop kukurydziany, czy fruktozę. Nieraz dodawane są także kwasy tłuszczowe, które są pozyskiwane z tranu. 

Daniel

View more posts from this author